Din-fangst.dk Kystcup 15 -16

Konkurrencedage:

Søndag d. 1. november 2015
Søndag d. 15. november 2015
Søndag d. 29. november 2015
Søndag d. 13. december 2015
Søndag d. 10. januar 2016

5. afdeling

Søndag d. 10. januar

Sidate afdeling af årets Kystcup blev afviklet i en hård sydøstlig vind. Temperaturen havde lige sneget sig op over frysepunktet, efter en uge med frostvejr.

Ved opvejning blev der indleveret 16 fisk. I denne omgang mindre fisk omkring et kg. 10 fisk under et kg og af de sidste seks var kun en over 2 kg.

Med den hårde vind fra sydøst var fiskerne trukket til vest- og nordkysten. 4 fisk blev tage på nordkysten, og de 12 på vestkysten.

Største fisk på dagen blev fanget af Thomas Hansen. Fisken havde en vægt på 2,22 kg og længden var 60 cm.

Med 102 tilmeldte fiskere blev Thomas præmieret med et gavekort på 2550 kr.

Med 102 tilmeldte ved sidste afdeling i årets kystcup, var lodtrækningspuljerne på gavekort: 2040 kr, 3060 kr og 5100 kr.
I alt var der fanget 76 fisk ved årets kystcup.

Gavekort på 2040 kr blev vundet af Stig Peberholm på fisk nr. 57. 0,92 kg og 47 cm, fanget i 4. afdeling 13. december.

Gavekort på 3060 kr blev vundet af Marcel Martens på fisk nr. 14. 0,76 kg og 44 cm fanget i 3. afdeling 29. november. Marcel var gæst fra Tyskland og ikke på øen. Gavekortet venter på ham i butikken til han vender tilbage.

Gavekort på 5100 kr blev vundet af Torben Garbers på fisk nr. 75. 0,66 kg og 43 cm fanget på dagen i sidste afdeling.

4. afdeling

Søndag d. 13. december

 

 

En god østlig vind der over formiddagen gik i nord og en temperatur der lå nogle grader under de foregående dage, gav en af efterårets helt gode fiskedage.

 

 

42 fisk blev der indvejet ved 4. afdeling af årets kystcup.

 

 

4 fisk fra vestkysten, 1 fra nordkysten og resten fra sydkysten, der med ekstremt højvande og turbulent vand fra østenvinden bød på perfekte forhold.

 

 

Af de 42 fisk, var de 11 over 2 kg, og heraf de 7 over 3 kg.

 

 

De 42 fisk, hvor af mange var utroligt flotte og velproportionerede overspringere, præsterede en samlet vægt på 64,968 kg.

 

 

Største fisk blev fanget af Halil Durakovic. Vægten sagde 4.3 kg der var fordelt på 69 cm.

 

 

Med 100 tilmeldte ved 4. afdeling, udløste Halils fisk, en præmie på gavekort 2500 kr.

 

3. afdeling

Søndag d. 29. november

 

 

Hård kuling fra sydvest tvang fiskerne til nord og nordøstkysten.

 

 

Dagens udbytte blev på beskedne 7 fisk.

 

 

Alle fisk lige omkring 1 kg. Mindste fisk 0,76 kg, og største 1,12 kg.

 

 

Med 95 tilmeldte til 3. afdeling, var dagens pulje et gavekort på 2375 kr.

 

 

Vinder af 3. afdeling blev Rocky Vilhelmsen.

 

2. afdeling

Søndag d. 15. november

Efter en periode med hård vind aftog vinden over dagen. Startende med en hård sydlig vind der langsomt aftog i vestlig retning til en frisk vind.

 

For fiskere med hang til hårdtvejrs fiskeri var dagen derfor perfekt til syd- og sydøstkysten.

 

Ved indvejningen blev der præsenteret 6 fisk.

 

2 fra sydøstkysten, 3 fra sydkysten og 1 fra vestkysten.

 

De 4 fisk var fine grønlændere lige omkring 1 kg.
De øvrige 2 fine overspringere på 1.84 og 2.42 kg.

 

Med 90 tilme

ldte fiskere til 2. afdeling var dagens pulje til største fisk et gavekort på 2250 kr.

 

Dagens vinder blev Hans-Erik Jensen med en smuk fisk på 2.42 kg

1. afdeling

Søndag d. 1. november

 

Årets kystcup-start var præget af et usædvanligt mildt efterår.

 

 

En jævn vind skiftede over dagen mellem syd og vest.

 

 

Temperaturen på såvel vandet som luften lå på 11 til 12 grader.

 

 

Fiskeriet var præget af mange genudsættere og efterfølgere.

 

 

Der var farvede fisk blandt de genudsatte fisk, men især var det de mange undermålere der prægede fangsterne.

 

 

Ved indvejningen blev der blot indvejet 5 fisk.

 

 

3 fisk var lige over målet og 2 fisk var fine overspringere på henholdsvis 1.58 og 2.18 kg.

Med 79 deltagere ved første afdeling var dagens pulje til største fisk et gavekort på 1975 kr.

 

 

Dagens pulje blev vundet af Kasper Nørregaard fra Hasle, der havde indvejet dagens største fisk, på de 2.18 kg fordelt på 57 cm.

 

Deltagerliste 15 -16

1 Peter Qvist Rønne
2 Halil Durakovic Rønne
3 John Munch Rønne
4 Rie Kjeldbjerg Rønne
5 Asger Drachmann Hasle
6 Rocky Vilhelmsen Rønne
7 Stig Peberholm Pedersker
8 Per Clausen Rønne
9 Daniel Munk Johansen Rønne
10 Mads Hampe Rønne
11 Peter Hampe Rønne
12 Jimmi Christiansen Rønne
13 Bo Frandsen Rønne
14 Jan Olsen Rønne
15 Egon Jacobsen Rønne
16 Kenneth Andersen Nexø
17 Ove Andersen Nexø
18 Kenneth Bjarnason Åkirkeby
19 Jesper Kristoffersen Allinge
20 Jørn Soldalen Rutsker
21 Bob Hampe Rutsker
22 Bent Skytt Rønne
23 Finn Nielsen Nyker
24 Jean Madvig Hasle
25 Jørn Thyge-Nielsen Årsballe
26 Torben Garbers Rønne
27 Niels Adolfsen Rønne
28 Kasper Nørregaard Hasle
29 Kenneth Marcher Rønne
30 Per Bugge Åkirkeby
31 Rene Hansen Rønne
32 Knud Falandysz Rønne
33 Simon Jensen Allinge
34 Mikkel Jensen Allinge
35 Bent Marcher Rønne
36 Henrik Skytt Rønne
37 Thomas Hansen KBH
38 Poul Olsen Rønne
39 John Jarnskor Åkirkeby
40 Dunja Hansen Åkirkeby
41 Torben Hansen Åkirkeby
42 Hans-Erik Jensen Rønne
43 Karsten Mauritzen Hasle
44 Jens Peter Hansen Rønne
45 Jesper Sorensen Rønne
46 Jon Jensen Rønne
47 Bent Ernst Nielsen Rønne
48 Thomas Rothe Wollny Rønne
49 Flemming Nielsen Østermarie
50 Klaus Steinness Rønne
51 Hanne Jensen Lobbæk
52 Emil Schønemann Åkirkeby
53 Patrick Ussing Rønne
54 Morten Drews Nexø
55 Kenn Jensen Lobbæk
56 Jesper Schiøtt Rønne
57 Torben Petersen Rønne
58 Max Weinreich Petersen Hasle
59 Thomas Hansen Nexø
60 Tommy Mertz Nyker
61 Tonny Nilson Hasle
62 Torben Olsen Åkirkeby
63 Asger Christoffersen Gudhjem
64 Finn Folkjær Sose
65 Kenneth Jensen Rønne
66 Jack Jensen Rønne
67 Kim Skovgaard Rønne
68 Henrik Garbers Nyborg
69 Allan Agregaard Nyker
70 Jacob Blom Rønne
71 Kenn Nielsen Hasle
72 Kim Larsen Hasle
73 Jens Kruse Rønne
74 Mogens Christoffersen Rønne
75 Alex Kofod Lobbæk
76 Gitte Kristensen Lobbæk
77 Henrik Bager Olsker
78 Lasse Jensen Pedersker
79 Mickey Delgren Knudsker
80 Willie Sørensen Hasle
81 Lasse Elsbøl Østerlars
82 Dennis Sose Rønne
83 Jesper Andersen Åkirkeby
84 Haris Sadagic Nexø
85 Otto Gneist Fehmern
86 Nicolai Jørly Hasle
87 Asger Schjødt Tappernøje
88 Henning Schjødt Jægerspris
89 Svend Erik Jæger Skuldelev
90 Simon Hauge Rønne
91 Anders Schou Jensen Arnager
92 Kenn Nielsen Rønne
93 Marcel Martens Quickborn
94 Marc Dorka Bochum
95 Markus Nolting Bochum
96 Sven Sparholt Åkirkeby
97 Anthony Holmes Rønne
98 Muris Harbas Nyker
99 Stefan Rösing Stade
100 Samir Sahilovic Nyker
101 Peter Fys Rønne
102 David Kleiner Jeppesen Rønne

Resultater 15 -16

1. afdeling 1. november

  Navn Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
1 Asger Drachmann 0,68 40,5 Blink Nord Morgen
2 Kasper Nørregaard 2,18 57 Bombarda Syd Middag
3 Henrik Skytt 0,8 43 Blink Syd Formiddag
4 Klaus Steinness 1,58 54,5 Blink Syd Middag
5 Peter Qvist 0,7 42 Blink Vest Morgen

 

2. afdeling 15. november

  Navn Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
6 Jesper Schiøtt 1 47 Blink Øst Formiddag
7 Torben Petersen 1,08 49 Blink Øst Formiddag
8 Hans-Erik Jensen 2,42 59 Blink Syd Formiddag
9 Hans-Erik Jensen 1,84 56 Blink Syd Formiddag
10 Jimmi Christiansen 0,92 45 Blink Vest Eftermiddag
11 Stig Peberholm 0,92 46 Blink Syd Formiddag

 

3. afd. 29. november

  Navn Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
12 Morten Drews 0,86 46 Blink Nord Formiddag
13 Rocky Vilhelmsen 1,12 47 Bombarda Nord Middag
14 Marcel Martens 0,76 44 Blink Øst Formiddag
15 Egon Jacobsen 0,96 46 Blink Øst Middag
16 Mickey Delgren 1,08 51 Blink Øst Middag
17 Torben Garbers 1,02 47 Blink Nord Aften
18 Peter Qvist 1 48 Blink Nord Formiddag

 

4. afdeling 13. december

  Navn Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
19 Karsten Mauritzen 2 56 Blink Vest Formiddag
20 Muris Harbas 0,96 46 Blink Syd Middag
21 Muris Harbas 1,3 52 Blink Syd Middag
22 Muris Harbas 1,2 51 Blink Syd Middag
23 Stefan Rösing 0,98 47 Blink Syd Middag
24 Stefan Rösing 0,66 44 Blink Vest Formiddag
25 Stefan Rösing 3,52 65 Blink Vest Formiddag
26 Asger Drachmann 2,26 59 Bombarda Nord Middag
27 Kasper Nørregaard 0,62 42 Bombarda Syd Formiddag
28 Kasper Nørregaard 0,74 45 Bombarda Syd Formiddag
29 Kasper Nørregaard 3,64 65 Bombarda Syd Middag
30 Jimmi Christiansen 0,74 44 Blink Syd Formiddag
31 Jimmi Christiansen 3,26 61 Blink Syd Eftermiddag
32 Finn Nielsen 1 51 Blink Syd Middag
33 Finn Nielsen 3 64 Blink Syd Formiddag
34 Max Weinreich Petersen 0,88 45 Blink Syd Formiddag
35 Max Weinreich Petersen 1,54 57 Blink Syd Formiddag
36 Torben Petersen 0,78 44 Blink Syd Formiddag
37 Torben Petersen 0,82 44 Blink Syd Formiddag
38 Kenneth Bjarnason 0,92 43 Blink Syd Middag
39 John Jarnskor 1,92 57 Bombarda Syd Middag
40 John Jarnskor 2,66 60 Bombarda Syd Middag
41 John Jarnskor 3,94 66 Bombarda Syd Middag
42 Halil Durakovic 4,3 69 Blink Vest Morgen
43 Peter Hampe 1,36 50 Blink Syd Eftermiddag
44 Mads Hampe 0,82 44 Blink Syd Eftermiddag
45 Mads Hampe 0,72 42 Blink Syd Eftermiddag
46 Mads Hampe 1,26 50 Blink Syd Eftermiddag
47 Jens Peter Hansen 0,82 43 Blink Syd Formiddag
48 Anders Schou Jensen 2,48 62 Blink Syd Middag
49 Hans-Erik Jensen 3,12 65 Blink Syd Formiddag
50 Jack Jensen 0,9 42 Blink Syd Formiddag
51 Jørn Thyge-Nielsen 1,168 55 Blink Syd Formiddag
52 Jørn Thyge-Nielsen 1,12 48 Blink Syd Formiddag
53 Mickey Delgren 1 45 Blink Syd Eftermiddag
54 Mickey Delgren 0,92 47 Blink Syd Formiddag
55 Mickey Delgren 0,8 42 Blink Syd Formiddag
56 Stig Peberholm 0,9 46 Blink Syd Eftermiddag
57 Stig Peberholm 0,92 47 Blink Syd Formiddag
58 Stig Peberholm 0,74 43 Blink Syd Eftermiddag
59 Per Bugge 1,08 46 Blink Syd Eftermiddag
60 Per Bugge 1,2 50 Blink Syd Eftermiddag

 

5. afdeling 10. januar

  Navn Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
61 Thomas Rothe Wollny 0,54 41 Blink Vest Formiddag
62 Thomas Rothe Wollny 1,32 54 Blink Vest Formiddag
63 Per Clausen 1,12 50 Blink Vest Eftermiddag
64 Per Clausen 1,62 58 Blink Vest Eftermiddag
65 Rocky Vilhelmsen 0,94 44 Bombarda Nord Middag
66 Stig Peberholm 0,98 49 Blink Nord Morgen
67 Alex Kofod 0,76 43 Blink Vest Formiddag
68 Thomas Kbh Hansen 2,22 60 Blink Vest Middag
69 Thomas Kbh Hansen 0,9 49 Blink Vest Middag
70 Torben Petersen 0,76 45 Blink Nord Middag
71 Torben Petersen 0,8 45 Blink Nord Middag
72 Torben Garbers 1,04 49 Blink Vest Eftermiddag
73 Kasper Nørregaard 0,62 43 Bombarda Vest Eftermiddag
74 Mickey Delgren 0,72 45 Blink Vest Eftermiddag
75 Torben Garbers 0,66 43 Blink Vest Eftermiddag
76 Kenn Nielsen 1,38 50 Blink Vest Formiddag